Panuje v ČR opravdu realitní boom?

Panuje v ČR opravdu realitní boom?

Média, články v novinách, lidé na sociálních sítích vzbuzují dojem, že se v ČR koná realitní boom. Je tomu opravdu tak?

Tento dojem vzbuzuje obrovský převis poptávky kupujících nad nabídkou nemovitostí na realitním trhu. Díky tomu se ceny nemovitostí šplhají do obrovských výšin.

Už delší dobu říkám, že se žádný realitní boom v ČR nekoná, jen je v lidech vyvolán takový pocit.

Podle porovnání počtu vkladů vlastnického práva na katastr nemovitostí v letech 2017 - 2020 klesá počet převodů o 3-5 %. Ve skutečnosti se tedy prodává méně nemovitostí než dříve, ale za vyšší ceny.

Ze statistik katastrálního úřadu nám to jasně vyplývá:

  • • Rok 2017 - 476.610 převodů
  • • Rok 2018 - 452.199 převodů
  • • Rok 2019 - 439.127 převodů
  • • Rok 2020 - 425.563 převodů

 

V těchto letech se nabídky v inzerci nabízely 2-5 měsíců, a proto situace vypadala tak, že je mnoho nemovitostí na trhu. V 1Q 2020 nám přišel Covid, kdy si většina lidí myslela, že ceny nemovitostí půjdou dolů. Nestalo se tak.

Vidím to jak teď, kdy jsem viděl v televizních novinách zprávu, lidé investují do nemovitosti, protože inflace je 3 %. Tuto zprávu jsem zaregistroval v krátkém čase 3 x a od té doby nastala situace, kdy nám na prohlídky začali chodit zájemci, kteří měli značnou hotovost.

Z 10 lidí před Covidovou dobou bylo takových zájemců s hotovostí okolo 3, nyní klidně i 7 zájemců.

Lidé se začali bát o své peníze a úspory a začali skupovat nemovitosti.

Od té doby se na inzertních serverech nabídky nenabízejí 2-5 měsíců, ale maximálně 7-10 dní a po prvních prohlídkách, kdy přijde klidně i 15 zájemců na prohlídku se koná aukce, která určí zájemce, který je ochotný dát nejvyšší cenu za nemovitost.

Nedostatek nemovitostí na trhu zatím pokračuje i v letošním roce. Statistiky zatím žádný růst nenaznačují.

Skutečný realitní boom bychom mohli očekávat v příštím roce, bude-li přijatý nový stavební zákon, který slibuje zrychlení povolování staveb.

Nová výstavba by tak měla nasytit vysokou poptávku a zastavit rychlý růst cen nemovitostí.

Zatím nás v letošním roce čeká ochlazování realitního trhu prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb a regulace ze strany ČNB, které by zase na nějakou dobu měly „znepřístupnit“ hypotéky.

Nechme se tedy překvapit kam se trh s nemovitostmi dostane v nadcházející době. Věřme v nasycení poptávky, díky zjednodušení a zrychlení stavebního řízení a tím tak i snížení prodejních cen nemovitostí.

Dalibor Stříbný
Jednatel společnosti Explicit Reality

Podobné články:

1 komentář

  1. Roman Konečný
    Roman Konečný17.08.2021

    Určitě si Dalibore myslel snížení rychlosti růstu cen nemovitostí. Snížení prodejních cen nemovitostí i díky novému zákonu nebude možné, minimálně díky růstu cen stavebního materiálu.

Napište nám komentář